جدید ترین اخبار سینمای ایران وجهان و نقد و نظر فیلم ها و سر یالها

اما چپ دست ، فیلم چپ دست فیلمی است از آرش معیریان که فیلمهایی همچون کما و شارلاتان را در کارنامه خود داشت ، فیلمهای قبلی معریان نشان می داد که او در ژانر کمدی کار می کند و بیشتر به گیشه توجه دارد زیرا دو فیلم قبلی او فیلمهای فوق العاده پر فروشی بودند خصوصا کما اما از نظر هنری نمی توان روی این فیلمها حساب چندانی باز کرد ، بنا بر این از فیلم چپ دست هم چنی انتظاری می رفت که کاملا درست بود.
معیریان با استفاده از بازیگران محبوبی همچون حمید گودرزی ، لیلا اوتادی ، رضا داوودنژاد و مهدی امینی خواه قصد جذب بیننده را دارد هم چنین تبلیغات جالب و کمدی این فیلم هم در این امر موثر هستند .
فیلم چپ دست فیلمی بود با داستانی نسبتا جدید و جالب که می توانست موضوع خوبی برای یک فیلم طنز باشد اما آرش معیریان یک نکته را رعایت نکرده بود و آن این بود که بازیگران چپ دست درسته که بازیگران محبوب و قوی هستند اما هیچ کدام بازیگر طنز نیستند و نمی توان از آنها انتظار داشت که بتوانند نقشهای طنز را نیز همانند نقشهای جدی ایفا کنند ، بنا بر این فیلم در کل فیلم چندان گرمی از آب در نیامده و می توان گفت فیلم یخی است که خیلی نمی توان بعد از تماشای آن راضی به خانه رفت .
در کل می توان گفت که آرش معریان یک کارگردان گیشه ای است و نمی توان از او انتظار دیدن فیلی را داشت که ارزش هنری چندانی داشته باشد ولی فیلم ارزش یک بار دیدن را دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم شهریور 1385ساعت 0:58  توسط محسن دستوری  | 

 

حکم فيلمي از مسعود کيميايي است که يکي از با سابقه ترين و قديمي ترين فيلم سازان ايراني است ،
با توجه به شناختي که از کيميايي و فيلمهايش داشتم انتظار ديدن فيلمي خيلي سرگرم کننده را نداشتم و بيشتر انتظار ديدن يک فيلم هنري و روشنفکري را داشتم.
ولي پس از ديدن فيلم ديدم که اشتباه مي کردم ، اين فيلم تا حدودي با ديگر کارهاي کيميايي تفاوت داشت.
يکي از تفاوتهاي عمده اين فيلم استفاده کيمياييي از سوپر استارها بود و کيميايي بر خلاف ديگر فيلمهايش در اين فيلم هنرپيشه جديدي را به دنياي سينما معرفي نکرد و بلعکس از بازيگران فوق العاده شناخته شده اي استفاده کرده بود مانند پولاد کيميايي ، ليلا حاتمي ، عزت الله انتظامي ، بهرام رادان و خسرو شکيبايي که بازيگراني همچون بهرام رادان و پولاد کيميايي را در فيلم قبلي مسعود کيميايي يعني سربازهاي جمعه ديده ايم.
نکته قابل توجه در اين فيلم استفاده کيميايي از پسرش يعني پولاد کيميايي به عنوان بازيگر نقش اصلي فيلم بود ، که اين براي اولين بار بود که پولاد کيميايي در نقش اصلي ظاهر مي شد ، معمولا پولاد کيميايي را در نقشهاي فرعي ديده بوديم ولي انصافاً پولاد ثابت کرد که از قدرت بالايي در بازيگري بر خوردار است و بايد گفت که بسيار خوب از پس نقشش برآمد ، همچنين بازيگراني مثل بهرام رادان و ليلا حاتمي هم که قبلاً قدرت خود را در بازيگري نشان داده بودند اينبار هم خوش درخشيدند و البته اساتيدي مثل عزت الله انتظامي و خسرو شکيبايي هم که جاي خود را دارند.
دااستان فيلم هم داستان جديد و جالبي بود ، يک داستان گانگستري که در سينماي ايران تا به حال جايي نداشته و اين فيلم به مسئله مافيا مي پرداخت و مافيا را در ايران نشان مي داد و خيلي خوب هم اين کار را مي کرد زيرا واقعا يک چنين مافياهايي در ايران وجود دارند ولي تا بحال هيچ کارگرداني به اين مسئله نپرداخته بود و همه فکر مي کردند که مافيا فقط مال فيلمهاي خارجي است اما مسعود کيميايي خلاف اين قضيه را ثابت کرد.
من فکر مي کنم که اگر مسعود کيميايي اين فيلم دا در هاليوود و با بازيگراني همچون آل پاچيسنو و رابرت دنيرو مي ساخت در جهان فيلم پر فروشي از آب در مي آمد.
در کل فيلم حکم فيلمي بود که جايش در سينماي ايران خالي بود و بر خلاف گفته بعضي ها که مي گويند اين فيلم يک فيلم کاملا گيشه اي بود و فقط قصد داشت که افه هاي پولاد کيميايي را نشان دهد به نظر من اصلاً چنين چيزي نبود و گرچه آقاي کيميايي چهره جديدي را به سينما عرضه نکرد اما فيلم جديدي را ارائه کرد که من را به فيلمهاي آينده مسعود کيميايي اميدوار کرد.
به نظر من حکم فيلمي بود که تماشاگران را نا اميد به خانه ها نفرستاد.
با آرزوي موفقيت براي آقاي کيميايي و شما عزيزان.
  

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم شهریور 1385ساعت 0:57  توسط محسن دستوری  | 

كارگردان: مهرداد ميرفلاح

تهيه كننده: محسن مسافرچي - محصول موسسه سينمايي راه عرفان

بازيگران: ماهايا پطروسيان، رامبد جوان، رضا شفيعي جم، رابعه اسكويي، مهدي اميني خواه، منوچهر آذري، افسانه ناصري، فرشاد اسدالله پور، علي برجسته، عاطفه حيدرزاده، زيبا كاوياني، جواد نصافي، اسدالله يكتا، رضا قراگزلو، حسين بخشي پور و با حضور بهزاد فراهاني

بازيگران خردسال: ترلان پروانه، عرفان مسافرچي، علي جليل زاده

فيلمنامه: پيمان عباسي

مدير فيلمبرداري: جمشيد الوندي

تدوين: ايرج گل افشان

موسيقي: برديا كيارس

طراح صحنه و لباس: افسانه صمدزاده

طراح چهره پردازي: مهدي حبيبي پور (با تشكر از مسعود ولدبيگي)

صدابردار: بابك اخوان

صداگذاري و تركيب صداها: فريدون خوشابافرد

عكاس: بابك برزويه

جلوه هاي ويژه: محسن روزبهاني

تاريخ شروع فيلمبرداري: 21 تيرماه 1384

تاريخ اكران: 28 تيرماه 1385

خلاصه داستان: آيا آن هواپيما را مي بايست سوار شد؟

يادداشت: « زن بدلي » پس از « خاكستري » دومين ساخته مهرداد ميرفلاح است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم شهریور 1385ساعت 1:17  توسط محسن دستوری  |